Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka

krastieciu galerija su ep

Kraštiečių galerija

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Skaitytojui

Jaunimo literatūrinių kūrinių konkursas

7kalva


 

Media

Naujienų archyvas

Darbuotojo meniu

 • Telšių išmanūs senjorai bibliotekoje

  Telšių r. sav. Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos mokymo centre aktyviai lankosi senjorai norėdami pramokti ar pagilinti kompiuterinio raštingumo žinias. Senjorai ne tik gilinasi į informacinių technologijų teikiamą naudą, bet ir supažindinami su bibliotekoje esančia kompiuterine technika: grafinėmis planšetėmis, 3D spausdintuvu. Vyresnio amžiaus žmonės bibliotekoje taip pat gali pagilinti  žinias apie Telšių istoriją žaisdami edukacinį žaidimą „PAŽINK TELŠIUS KARTU SU MEŠKA“. Interaktyvus žaidimas buvo sukurtas 2019 metais minint Žemaitijos metus su kūrybiniam paketui priklausiančia „Inkscape“ programa, maketas išspausdintas spaustuvėje „Spaudos lankas“ o žaidimo figūrėlės atspausdintos 3D spausdintuvu „Zortrax“. Jiems ypač įdomios 3D spausdinimo galimybės, figūros modeliavimo principai. Žaidime taip pat sukurti QR kodai, kurių pagalba galima įveikti žaidimo keliamas užduotis. Planšetėse esančia programėle  kodai iššifruojami ir pateikiama informacija apie objektą. Tai puiki proga senjorams susipažinti su tokia kodavimo galimybe, kurią galima pritaikyti kasdieniniame gyvenime. Taigi jie bibliotekoje pasisemia žinių ne tik skaitydami literatūrą, bet ir bibliotekoje teikiamomis kompiuterinėmis technikos galimybėmis. Tarp mokymo dalyvių yra senjoras net 92 metų! 

  Įgyvendinamas projektas „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ (Koordinatoriai Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

  Vyr. bibliotekininkė edukacinei veiklai Erika Bytautienė
  Nuotraukos Vidos Urnikienės

 • Skaitmeninės technologijos TAU: ateik, sužinok, išmok" Tryškių bibliotekoje

    Tryškių bibliotekoje vyksta nemokami Skaitmeninio raštingumo mokymai „Skaitmeninės technologijos TAU: ateik, sužinok, išmok".  Sausio 16 dieną informacinio raštingumo įgūdžius bibliotekoje lavino 12 Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos pedagogų. Mokymai aktualūs ne tik pažintį su internetu pradedantiems, bet ir juos gerai pažįstantiems ir valdantiems asmenims. Susirinkusieji, vadovaujami lektorės Kristinos Vainauskienės, mokėsi efektyvaus laiko planavimo, skaitmeninių nuotraukų apdorojimo, saugaus  bendravimo e. paštu, susipažino su galimybe e. dokumentus laikyti virtualiose duomenų saugyklose ir kaip naudotis e. kalendoriais.

  Vyr . bibliotekininkė J. Norvaišienė

 • Telšiai knygose, nuotraukose, atmintyje: žmonės, istorija, tikėjimas, kultūra ir menas

  Peržvelgus Miesto bibliotekoje esančias knygas ir leidinius iš asmeninių vyr. bibliotekininko, kolekcininko Gedimino Petrulio fondų, paruošta paroda ,,Telšiai – Žemaitijos sostinė‘‘. Juk ir šiemet, 2020 metų  laikotarpiu, reikia stiprinti emocinį paveldą  – savastis visada džiugina. Kaip sakoma, gerus darbus reikia prisiminti juos kartojant. Miesto bibliotekos parodoje pateikiami leidiniai apie Telšių kraštą, sakralinius objektus, žmones ir dailės kūrinius, ,,Alkos‘‘ lobius, eksponuojami nuotraukų albumai, juose užfiksuotos įsimintinas šventes. Itin informatyvūs spaudiniai yra, pavyzdžiui, A. Butrimo ,,Telšių kraštas‘‘ - su istorija, kultūros ir meno verte, ,,Telšiai:sakralinis kompleksas Insulos kalvoje‘‘ – Katedra ir visa miesto panorama; Žemaičių muziejaus ,,Alka‘‘ leidiniai: ,,Telšių vyskupija‘‘ ir ,,Žemaičių muziejus ,,Alka‘‘ – istorikės E. Spudytės tyrinėjimų darbai, meno subtilybės, šventovės unikali istorija; D. Ramonaitės – Mukienės ,,Telšių Žemaitės dramos teatras‘‘ – kalbėjimai apie žemaičių teatrą, mintys apie Telšiuose gimusius spektaklius ir įspūdingą teatro žmonių gyvenimą.

  Skaityti daugiau...

 • Kviečiame į nuotolines tiesiogines transliacijas "Viešosios paslaugos internetu kiekvienam"

  Kviečiame 2020 m. sausio 15, 16 ir 21 dienomis nuo 11 iki 12 val. Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose į nemokamas skaitmeninio raštingumo nuotolines tiesiogines transliacijas „VIEŠOSIOS PASLAUGOS INTERNETU KIEKVIENAM“ – kviečiame stebėti ir daugiau sužinoti apie elektroninio deklaravimo, Sodros, sveikatos priežiūros, registravimosi pas gydytoją bei gydymo istorijos peržiūra, e. valdžios paslaugos.
  o sausio 15 d. pristatomos Sodros e. paslaugos;
  o sausio 16 d. E. pristatymo paslaugos;
  o sausio 21 d. išmanusis E. Ignitis.
  Įgyvendinamas projektas „Prisijungusi Lietuva, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“, finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. #PrisijungusiLietuva 

 • Lietuvą ir lietuvius mylėjau – Vaižgantas

  „Lietuvą ir lietuvius mylėjau, bet sentimentus jiems jau iškalbėjau savo raštuose – prašom pasiskaityti ir bus vis tiek, ar aš tebesu, ar nebesu“. Vaižgantas.

  2019 metais buvo minimos kunigo ir rašytojo, visuomenės veikėjo Juozo Tumo-Vaižganto 150-osios gimimo metinės, tad ir  2019-ieji  buvo paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais. Kunigas, rašytojas, pasirinkęs sau slapyvardžiu senovės lietuvių linų dievą Vaižgantą,  XX a. pr. kūrė, gaivino kultūrinį ir pilietinį Lietuvoje gyvenimą, telkė lietuvių visuomenę.

  Bibliotekoje metai palydėti kartu su Vaižgantu. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka 2019 m.  įgyvendino atminties įprasminimo projektus „Literatūrinis mini spektaklis pagal J. Tumą-Vaižgantą“  ir „Juozas Tumas-Vaižgantas – vienas ryškiausių lietuvių rašytojų“, skirtus Juozo Tumo-Vaižganto 150-osioms gimimo metinėms paminėti. Bendradarbiaujant su Telšių Žemaitės dramos teatru ir Jaunimo studija "Savi", panaudojant meninės raiškos priemones buvo skatinama domėtis Juozo Tumo –Vaižganto gyvenimu, veikla ir kūryba, kuri yra svarbi literatūros ir istorijos pažinimo šaltinis. Parengta paskaita „Juozo Tumo-Vaižganto sąsaja su Žemaitija“ (mokytoja Sigita Naglienė) parengti ir parodyti visuomenei spektakliai: pagal K. Ostrausko pjesę „Vaižgantas“ (režisierius Donatas Žilinskas) bei etiudų spektaklis pagal Vaižganto apysaką „Dėdės ir dėdienės“ (režisierė Laimutė Pocevičienė). Bibliotekoje vykdant veiklas sudaryta galimybė miesto ir rajono žmonėms pamatyti, išgirsti ir paskaityti plačiau apie Juozą Tumą-Vaižgantą: parengtos virtuali ir kilnojama spaudinių parodos „Juozas Tumas – Vaižgantas - prozininkas, publicistas, politikos veikėjas“. Kilnojama paroda veiks iki 2020 m. sausio 31 d., o su virtualia paroda galima susipažinti bibliotekos svetainėje

  https://www.kpbiblioteka.lt/lt/naujienos/virtualios-parodos

  Projektines veiklas finansavo:

  Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Telšių rajono savivaldybė

   Direktoriaus pavaduotoja Vida Urnikienė

  Nuotraukos Vidos Urnikienės bei Sigos Gailiuvienės

 • Ė pražīda Žemaitėjė – 800 žėidū

  Seimas paskelbė 2019 metus Žemaitijos metais. Šiemet sukanka 800 metų nuo pirmojo Žemaitijos paminėjimo 1219 metų Lietuvos ir Volynės kunigaikščių taikos sutartyje. Ipatijaus kronika yra seniausias šiuo metu žinomas dokumentas, kuriame minima Žemaitija. Nuvilnijo, nubangavo daugybė gražių ir prasmingų renginių,  skirtų Žemaitijos metams paminėti. Baigiantis metams, gruodžio 6 dieną, Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800 metų jubiliejaus šventinė konferencija ir atminimo ženklo „Už nuopelnus Žemaitijai“ įteikimo ceremonija.  

       Baltininkų kaimo bendruomenė ir Kuršų biblioteka nusprendė įprasminti šią svarbią 800 metų sukaktį.  Padiskutavę nutarėme buvusios mokyklos patalpose nutapyti medį ir papuošti savo rankomis pagamintais  žiedais. Tad į darbą kibo ir suaugę, ir vaikai. Savaitėlė darbo – ir medis pražydo 800 žiedų. Smagu, kad vis daugiau bendruomenės narių įsitraukia į kultūrinę veiklą, pagalbą rengiant renginius, puoselėjant tradicijas, įprasminant istoriją.

  Vyr. bibliotekininkė Jadvyga Jakienė

 • Juozas Tumas – Vaižgantas - prozininkas, publicistas, politikos veikėjas

  Žemaitijos metų minėjimo 2019 metais kokie tik renginiai vykdavo bibliotekoje, vis norėjosi sužinoti kokie istoriniai  ryšiai su Žemaitija. Tad 2019 metais minint kunigo ir rašytojo, visuomenės veikėjo Juozo Tumo-Vaižganto 150-osios gimimo metines, lapkričio 27 d. bibliotekoje mokytoja Sigita Naglienė pasidomėjo ir skaitė paskaitą „Juozo Tumo-Vaižganto sąsaja su Žemaitija“. Lektorės nuomone Vaižganto jaunystėje septyneri metai praleisti Žemaitijoje paliko ženklius pėdsakus formuojantis rašytojo asmenybei. J. Tumas-Vaižgantas yra viena ryškiausių XX a. pirmosios pusės asmenybių, tautinio atgimimo ir moderniosios kultūros reiškėjas, lietuvių prozos klasikas, kritikas ir literatūros istorikas, kurio kūrybinis palikimas yra gausiausias tarp to meto rašytojų. 2019-ieji Seimo nutarimu buvo paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoje bibliotekoje vykdant projektines veiklas sudaryta galimybė miesto ir rajono žmonėms susipažinti plačiau apie Juozą Tumą-Vaižgantą: parengtos virtuali ir kilnojama spaudinių parodos „Juozas Tumas – Vaižgantas - prozininkas, publicistas, politikos veikėjas“. Kilnojama paroda veiks iki 2020.01.31, o su virtualia paroda galima susipažinti bibliotekos svetainėje - nuoroda čia.

  Projektines veiklas finansavo:

  Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Telšių rajono savivaldybė

   Informacinis pranešimas ir nuotraukos Vidos Urnikienės

 • Mažeikių dailės mokyklos dovana bibliotekai

  Bibliotekos III a. vestibiulis

  Jaunųjų menininkų darbai gražiai sugulė bibliotekos stiklinės vitrinos lentynose. Skulptūros pamokose nulipdyti dirbiniai – glazūruotos ir išdegtos skulptūrėlės, dekoratyvios lėkštės, puodeliai, vazos ir kiti kūrinėliai įnešė kalėdinę nuotaiką bei užkrėtė kūrybiškumu. Kviečiame užsukti, pasigėrėti. Paroda veiks gruodžio 15 d. – vasario 29 d.

 • Apdovanoti už nuopelnus Žemaitijai

  Apdovanoti už nuopelnus Žemaitijai

  2019 m. gruodžio 6 d. įgyvendintas Bibliotekos projektas „Sukurti atminimo ženklą, skirtą Žemaitijos pirmajam paminėjimui istoriniuose šaltiniuose 800 metų jubiliejui“: įteikti nusipelniusiems žemaičiams ir lietuviams 63 atminimo ženklai „UŽ NUOPELNUS ŽEMAITIJAI“ (autoriai Algirdas Žebrauskas ir Vitalija Micienė, ženklo metalų rūšys sidabras su paauksuota meška, gamintojas UAB „Telšių praktika“). Nominantus pasveikinti ir apdovanoti šventinėje ceremonijoje, kuri vyko Žemaičių muziejuje „Alka“, atvyko Lietuvos Respublikos Seimo narė, Laikinosios žemaičių grupės pirmininkė ir Apdovanojimo komisijos atstovė Rimantė Šalaševičiūtė ir Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. Suvažiavusius nominantus iš Vilniaus, Skuodo, Tauragės, Rietavo, Kelmės, Šiaulių, Plungės ir kitų miestų pasitiko Telšių kultūros darbuotojai, jau atidarant duris šventiškai nuteikė ryškus Žemaitijos metų ženklas-emblema (autorius Tomas Vaičaitis). Apdovanojimo ceremoniją vedė Žemaitės dramos teatro režisierius Donatas Žilinskas, koncertavo vaikinų vokalinė grupė „BROS“. Pabaigoje visi buvo pakviesti bendrai istorinei nuotraukai ir aktyviai dalyvauti kituose Žemaitijos metų baigiamuosiuose renginiuose – Žemaitijos sostinėje – TELŠIUOSE!

  Projekto koordinatoriai: Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka

  Partneriai: Telšių rajono savivaldybė, Žemaičių kultūros draugija

  Projektą finansavo: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

  Direktoriaus pavaduotoja Vida Urnikienė

  Nuotraukų galerija

 • Akimirkos iš vakarojimo su knyga ,,So meilė Žemaitėjē'‘

             Į gruodžio 6 dienos pavakarę K.Praniauskaitės viešosios bibliotekos skaitytojai susitiko su Plungės ir Rietavo krašto 37 kūrėjų žemaičių kalba išleista knyga ,,So meilė Žemaitėjē‘‘. Tai projektinis darbas, kurį rėmė Lietuvos Kultūros taryba, Plungės ir Rietavo savivaldybė. Projekto vadovė Plungės viešosios bibliotekos miesto filialo vyr. bibliotekininkė I. Jonuškienė, idėjos autorė, knygos sudarytoja ir redaktorė A. Daukontaitė, žemaitiškos kalbos tvarkytojas Šiaulių universiteto doc. dr. J. Pabrėža, viršelio ir iliustracijų autoriai A. Pletaitė - Ruibienė ir S. Laurėnaitis. Šio susitikimo vedėja Adelė Daukontaitė nuotaikingai pristatė bendrą darbą, kuriame unikalus žemaičių rašytinis žodis, paveldas, tradicijos, žemaičio gyvenimo būdas ir tęstinumas.

                 Knygoje talpinamas ir S. Daukanto žodis, ir J.Pabrėžos mintys apie Žemaitijos krašto kūrėjus, ir A. Daukontaitės pamąstymai, kūrėjų  posmai, pasakojimai, dainos, juokai, pasidalyta meile, kurios ,,ėš puometės natoram ėštrintė''. ,,So meilė Žemaitėjē‘‘ – skirtingo amžiaus ir išprusimo kūrėjų žemaičių darbai, ir 80 – mečių, ir jaunųjų autorių kūriniai. Kaip pastebėjo vakaro vedėja, linksma ar rimta yra įsimintina kiekvieno autoriaus mintis: pavyzdžiui, garbaus amžiaus sulaukusi muzikantė D. Norkienė rašo ir prozą, ir poeziją, ir išsako ,,džiaugsma, skausma ė liūdesi.'' O juk visa tai galėjo nugulti ,, į stalčiukus‘‘. Kaip pastebėjo Adelė Daukontaitė,  ,,tik stalčiukuose. O juk iš stalčiukų - paveldas'', todėl ji ir norėjusi visa tai sutalpinti į vieną knygą. Sykiu atvykusi eilių - dainų autorė Regina Miežetienė pagrojo ir padainavo savo, kaip ji sako ,,jausėnas''. Eilių paskaitė ir poetė, gyvenanti Telšiuose, bet gimusi Plungės rajone, Laura Jonikė/Laura Lu.

                  Knygos ,,So meilė Žemaitėjē‘‘ pasidalijimas žemaitišku žodžiu – tai  Žemaitijoje gyvenančių žmonių istorija ir patirtis, natūralus gyvenimo būdas, savasties samprata. Kaip sako knygos redaktorė A.Daukantaitė, ,,Rokoukemuos dabā, rašīkem žemaitėška dabā, muokikem vakus dabā - žėnuosma, jok ė po šimta metu Žemaitėjė klesties.'' Taigi – pasimatymas su knyga, žemaičių kalba parašytas leidinys, K.Praniasukaitės viešojoje bibliotekoje – įsimintina dovana Žemaitijos metus palydinčiam skaitytojui.

  Ieva Sigita Naglienė

  Nuotraukos Aurikos Stupelienės