Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka

krastieciu galerija su ep

Kraštiečių galerija

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Skaitytojui

Jaunimo literatūrinių kūrinių konkursas

7kalva


 

Media

Naujienų archyvas

Darbuotojo meniu

 • Nerimdaičių bendruomenė šventiškai paminėjo Lietuvos valstybės atkūrimo dieną

  Mūsų valstybės istorija turtinga svarbiomis, pasididžiavimo vertomis ir minėtinomis datomis, tačiau dalis jų yra ne šiaip sau garsios, bet atraminės ir pamatinės. Būtent tokia yra Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena, labai reikšminga kiekvienam iš mūsų, žinančiam ir gerbiančiam savo šalies praeitį.

                        Prieš 102 metus 1918 m. vasario 16 dieną Antano Smetonos vadovaujama Lietuvos Taryba, remdamasi pripažintąja istorine JAV prezidento Vudro Vilsono paskelbta apsisprendimo teise, paskelbė atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pagrindais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniumi. Nuo tada ši diena virto Lietuvos valstybės ir visur laisvajame pasaulyje gyvenančių lietuvių tautine švente. Buvo įteisinti Lietuvos valstybės simboliai – vėliava, herbas, Gediminaičių stulpai ir himnas.

  Skaityti daugiau...

 • Žodis po žodžio – kelionė su Vaikų knygų penketuku

                     Patys žaviausi skaitymo patyrimai – vienumoje, akistatoje su knyga. Tačiau knygų stebuklai ir veikėjų pokalbių įdomumas – buvimas su kažkuo, pokalbiai apie tai, kas perskaityta. Miesto biblioteka pakvietė ,,Ateities‘‘ progimnazijos bibliotekininkę Vandą Kuzienę ir antrokus su mokytoja Elona Moncevičiene į Metų vaikų knygos penketuko skaitymus:,,Skaitau – keliauju‘‘. Ir keliauta su  T. Dirgėla – ,,Benas – sapnų siuvėjas‘‘, V. V. Landsbergiu – ,,Pūkis karalius‘‘, P. Norvila – ,,Strykst pastrykt‘‘, I. Zarambaite – ,,Stebuklingi senelio batai‘‘, D. Zavedskaite – ,,Lietus ir skafandras‘‘.

  Skaityti daugiau...

 • Nacionalinis diktantas - vasario 28 d.

  ND skelbimas 2020 02 28

 • Motiejus Valančius – lietuvių kalbos puoselėtojas

  ,,Motiejus Valančius – knygius ir kapelionas‘‘(V.Stulpinas)       

  Motiejus Valančius – vyskupas, rašytojas(g.1801m. vasario16 d.Nasrėnuose,1875 m. gegužės 17 d. mirė) – tarp katalikiško universalumo ir tautiškumo, liaudies tautinės savimonės žadintojas, šviesuolis, savo kūrinius skyrė lietuvių – žemaičių liaudžiai

  ,,Nors slapta mokykit savo vaikus lietuviško rašto iš senų jūsų knygų‘‘(M. Valančius)

  Filologai Valančiaus pavardę kildina iš krikščioniško vardo Valentas.

  ,,Žemaičių Didysis‘‘(G. Valančius)

  Vyskupas mokėjo lietuviškai (kaip pats sakydavosi – žemaitiškai, gerai mokėjo gyvąją žemaičių kalbą), lenkiškai, rusiškai, lotyniškai, vokiškai, prancūziškai. Su paprastais žmonėmis kalbėjo žemaitiškai, mokyklose įsakė mokyti vietos žmonių kalbą, pamokslus vizitacijos metu sakydavo lietuviškai.

  Skaityti daugiau...

 • SKAITYMAS. MALONUMAS AR KANČIA?..

  Tokį klausimą šiandien Tryškių bibliotekoje sprendė Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos septintokai su lietuvių kalbos mokytoja Virginija Jokubauskiene. Diskusijoje skambėjo skirtingos nuomonės, prieštaringi teiginiai apie tai, kad rekomendaciniai literatūros sąrašai nepadeda sudominti literatūra. Jie sudaryti pagal suaugusiųjų skonį ir vertybes, o mokinių skonis kitoks. Literatūros vadovėliai, juose spausdinamos ištraukos mokinius irgi mažai tesudomina. Jie tai sieja su prievarta, o ne su malonumu. Per netradicinę lietuvių kalbos pamoką septintokai, perskaitę švedų mokslininkų rekomendacijas „17 priežasčių, dėl kurių vaikai turi skaityti knygas“, beveik vienbalsiai sutarė, kad knygos lavina mūsų mąstymą, kalbą ir žodyną, moko išreikšti save ir žadina vaizduotę. Paskui moksleiviai apžiūrėjo bibliotekoje saugomus knygų fondus, mokėsi surasti reikalingą leidinį, pavartė seniausias knygas, kurioms daugiau nei šimtas metų. 

  Tryškių filialo vyr. bibliotekininkė Janina Norvaišienė

   

 • LRT konkursas „Piešiu pasaką“

  Sausio 23 dieną prasidėjo LRT rengiamas vaikų piešinių konkursas . „Piešiu pasaką“ – tai žaismingos varžytuvės, vykstančios visą mėnesį, kuriomis siekiama skatinti vaikų susidomėjimą knygomis, populiarinti skaitymą kaip laisvalaikio pomėgį. Ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai kviečiami ant popieriaus nupiešti savo mėgstamą ar įsivaizduojamą pasaką.

  Šių metų vasario 05 dieną vaikučiai atskubėjo į Kuršų biblioteką piešti pasaką. Prisiminę skaitytas pasakas ir pasitelkę savo vaizduotę vaikai kibo piešti pasakos herojų. Popietėje dalyvavę sakė, kad šis konkursas jiems buvo įdomus ir tokiame piešimo konkurse mielai dalyvautų ir kitais metais. Buvo smagu kartu piešti. Visi piešinukai bus išsiųsti į LRT. Popietės dalyviams buvo įteiktos atminimo dovanėlės.

  Atrinkti darbai taps LRT RADIJO laidos „Vakaro pasaka“ garso įrašų, skelbiamų LRT mediatekoje, iliustracijomis. O gal ir mūsų piešta pasaka bus tarp nugalėtojų?

  Vyr. bibliotekininkė Jadvyga Jakienė

 • Renginys skirtas A. Karosaitės - 75-sioms gimimo metinėms

  Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos 1a. klasės mokinukai su mokytoja Kazimiera Jokubauskiene vasario 5-osios rytą apsilankė Varnių miesto bibliotekoje, kur vyko literatūrinis rytmetys ,,Pabėgusi dainelė'' skirtas Almos Karosaitės 75-osioms gimimo metinėms.  Bibliotekininkė Zita Mickuvienė papasakojo vaikams, kad nuo 1986 m. poetė išleido daugiau kaip 20 eilėraščių knygelių vaikams. Daugelis eilėraščių yra tapę vaikiškomis dainomis. Eilėraščių herojai dažniausiai – vaikų mėgstami žvėreliai. Poetės eilėraščių veikėjai atranda, kas yra gera, o kas – bloga, supranta, jog nereikia gėdytis savo prigimties, pasimoko, kad reikia būti, kuo gimei – kiekvienas yra savitas ir todėl turi išlikti savimi. Pristatyta knygelė ,,Sakyk, motule'' ir perskaitytas eilėraštis ,,Žarijėlė''. Po to vaikai pažiūrėjo Kakės Makės filmuką apie tai, kaip gimsta knyga ir iš kurio sužinojo kuo knyga yra vertingesnė už televizorių. Bibliotekininkės Zita ir Vida supažindino su biblioteka, su jos teikiamomis paslaugomis. Pasirinkę knygučių, mokinukai atsisveikino, bet žadėjo dar ne kartą sugrįžti ir atsivesti tėvelius.

  Bibliotekininkė Zita Mickuvienė
  Nuotraukos Vidos Krenciuvienės

 • Prezidento A. Smetonos veiklos metai pasitraukus iš Lietuvos

  Parodoje -Lietuvos istorija

  Telšių Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka siūlo telšiškiams žvilgtelėti į paskutiniuosius Lietuvos Prezidento A. Smetonos veiklos metus (1940–1944) pasitraukus iš Lietuvos. Istorinė Prezidentūra Kaune nusprendė išsamiau panagrinėti šį dramatišką Prezidento gyvenimo tarpsnį ir 2014 m. rugpjūčio 7 d. atidarė parodą „Gyvename viltimi: Prezidentas Antanas Smetona egzilyje“. Parodoje eksponuojamos fotografijos, leidiniai ir dokumentai iš Istorinės LR Prezidentūros Kaune, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, VDU Lietuvių išeivijos instituto, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos bei asmeninio V. J. Smetonos archyvo.
  Greit - Vasario 16-ioji , Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Neretai visas tarpukario Lietuvos istorijos etapas vadinamas Smetonos Lietuva. Sakoma, kad A.Smetona – mitais ir propaganda apgaubtas prezidentas, kurio nesugebėjome įvertinti. A.Smetonai visoje Lietuvoje tėra pastatytas tik vienas kitas paminklas, kelios gatvės ir mokyklos pavadintos jo vardu. Kodėl tik tiek? 2019 m. rugpjūčio 8 d. merkiant lietui, į Užulėnį (Ukmergės rajone) atgabentas ir ant pakylos pastatytas paminklas pirmajam Lietuvos valstybės Prezidentui Antanui Smetonai. Iškilmingose paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo ir devintasis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
  2020 m. jau minėsime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. Šiandieną kuriame atsiremdami į praeitį. Susidomėjusiems paroda pasiūlysime istorikės dr. Ingridos Jakubavičienės monografiją „Duetas: Antanas ir Sofija Smetonos“ (2016 m.), kurioje pristato unikalų Antano ir Sofijos Smetonų duetą, kuris suskambo ne tik asmeninio gyvenimo erdvėje, bet ir plačiame XX. A. Lietuvos istorijos kontekste. Kviečiame apsilankyti. Paroda veiks iki kovo 25 d.

  Julita Švėgždavičienė

 • Telšių išmanūs senjorai bibliotekoje

  Telšių r. sav. Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos mokymo centre aktyviai lankosi senjorai norėdami pramokti ar pagilinti kompiuterinio raštingumo žinias. Senjorai ne tik gilinasi į informacinių technologijų teikiamą naudą, bet ir supažindinami su bibliotekoje esančia kompiuterine technika: grafinėmis planšetėmis, 3D spausdintuvu. Vyresnio amžiaus žmonės bibliotekoje taip pat gali pagilinti  žinias apie Telšių istoriją žaisdami edukacinį žaidimą „PAŽINK TELŠIUS KARTU SU MEŠKA“. Interaktyvus žaidimas buvo sukurtas 2019 metais minint Žemaitijos metus su kūrybiniam paketui priklausiančia „Inkscape“ programa, maketas išspausdintas spaustuvėje „Spaudos lankas“ o žaidimo figūrėlės atspausdintos 3D spausdintuvu „Zortrax“. Jiems ypač įdomios 3D spausdinimo galimybės, figūros modeliavimo principai. Žaidime taip pat sukurti QR kodai, kurių pagalba galima įveikti žaidimo keliamas užduotis. Planšetėse esančia programėle  kodai iššifruojami ir pateikiama informacija apie objektą. Tai puiki proga senjorams susipažinti su tokia kodavimo galimybe, kurią galima pritaikyti kasdieniniame gyvenime. Taigi jie bibliotekoje pasisemia žinių ne tik skaitydami literatūrą, bet ir bibliotekoje teikiamomis kompiuterinėmis technikos galimybėmis. Tarp mokymo dalyvių yra senjoras net 92 metų! 

  Įgyvendinamas projektas „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ (Koordinatoriai Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

  Vyr. bibliotekininkė edukacinei veiklai Erika Bytautienė
  Nuotraukos Vidos Urnikienės

 • Skaitmeninės technologijos TAU: ateik, sužinok, išmok" Tryškių bibliotekoje

    Tryškių bibliotekoje vyksta nemokami Skaitmeninio raštingumo mokymai „Skaitmeninės technologijos TAU: ateik, sužinok, išmok".  Sausio 16 dieną informacinio raštingumo įgūdžius bibliotekoje lavino 12 Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos pedagogų. Mokymai aktualūs ne tik pažintį su internetu pradedantiems, bet ir juos gerai pažįstantiems ir valdantiems asmenims. Susirinkusieji, vadovaujami lektorės Kristinos Vainauskienės, mokėsi efektyvaus laiko planavimo, skaitmeninių nuotraukų apdorojimo, saugaus  bendravimo e. paštu, susipažino su galimybe e. dokumentus laikyti virtualiose duomenų saugyklose ir kaip naudotis e. kalendoriais.

  Vyr . bibliotekininkė J. Norvaišienė