Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji bibliotekadaiktu bibl

krastieciu galerija su ep

Kraštiečių galerija

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Skaitytojui

Jaunimo literatūrinių kūrinių konkursas

7kalva


 

Naujienų archyvas

Darbuotojo meniu

TARPTAUTINIS POEZIJOS FESTIVALIS „POEZIJOS PAVASARIS 2024“ TELŠIŲ RAJONE

Ištikimiausius 60-ojo Tarptautinio poezijos festivalio „POEZIJOS PAVASARIS“ gerbėjus ir skaitytojus gegužės 12–26 d. organizatoriai kvietė net į 136 renginius visoje Lietuvoje, Lenkijoje, Šveicarijoje, JAV, o virtualūs tiltai suteikė galimybę susitikti su poetais, gyvenančiais Danijoje, JAV, Jungtinėje Karalystėje, Meksikoje, Vokietijoje.

„Poezijos pavasaris“ – bene vienintelė galimybė per dvi gegužės savaites susipažinti su išsamia šiuolaikinės lietuvių ir pasaulio poezijos panorama.

Visoje Lietuvoje vyko gyvi susitikimai su įvairių kartų poetais – pripažintais meistrais ir pradedančiais kurti, skaitymai, pokalbiai apie literatūrą, poezijos ir muzikos vakarai, dainuojamosios poezijos koncertai, literatūros pamokos, sakralinės poezijos valandos, poezijos spektakliai, ekskursijos, parodos.

Į „Poezijos pavasarį“ atvyko žymūs poetai iš užsienio šalių: Estijos, Latvijos, Lenkijos, Japonijos, Ukrainos, JAV, Prancūzijos, Rumunijos, Slovėnijos.

Į Telšius Poezijos paukštė atskrido gegužės 25-ąją, šeštadienį, – mieste ir rajone vyko Tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ renginiai.

Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje diskutuota apie „Poezijos šiokiadienius ir asmenybės spalvingumą“.

Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Urnikienė pasveikino į Telšius atvykusius festivalio svečius.

Diskusijoje, kurią moderavo poetė Ieva Sigita Naglienė, dalyvavo:

poetas, prozininkas, dramaturgas Gasparas Aleksa,

poetė, vertėja Ramunė Brundzaitė,

poetas, vertėjas Almis Grybauskas,

poetas, prozininkas, kritikas, vertėjas Benediktas Januševičius,

medikas, renginių režisierius, autorinių dainų atlikėjas Vygantas Kazlauskas,

poetas, literatūros kritikas ir eseistas Justinas Kubilius,

poetė, prozininkė, vertėja Violeta Šoblinskaitė,

poetė, prozininkė, literatūros vertėja Kristina Tamulevičiūtė.

 

Vėliau svečiai vyko prie Telšių Žemaitės gimnazijos. Skverelyje, prie paminklo Vytautui Mačerniui, tradiciškai skambėjo eilės – „Poezijos pavasario“ reveransas poetui Vytautui Mačerniui.

Poetai stabtelėjo prie Telšių autobusų stoties, kur ant jos kolonų pritvirtintose metalinėse plaketėse skaitė įrašytus mūsų krašto poetų eilėraščius. Keleivius palydintys ir sutinkantys eilėraščiai – unikalus sumanymas, kurį savo diplominiu darbu įprasmino buvusi Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto absolventė, menininkė Asta Šimkevičienė.

 

Visus metus Poezijos paukštė sklandė Žarėnų bibliotekoje. Tad čia svetingai sutikti Tarptautinio poezijos festivalio „POEZIJOS PAVASARIS 2024“ svečiai poetai. Puikus poezijos ir muzikos renginys vyko Plinijos piliakalnio papėdėje (Žarėnų sen., Telšių r.).
Poezijos ugnį uždegė ir nuoširdžius sveikinimo žodžius svečiams poetams bei visiems susirinkusiems tarė Žarėnų seniūnijos seniūnas Giedrius Apūkas, Žarėnų parapijos klebonas Vaidas Buivydas, Žarėnų bibliotekos bibliotekininkė Kristina Vaitiekaitienė.
Poezijos gerbėjus sveikino ir dėkojo Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Urnikienė.
Svečių skaitomą poeziją puikiai papildė muzika: klarnetu grojo Dominykas Čirvinskas, saksofonu – Pijus Čirvinskas, gitara – Jolanta Kačinskienė, dainavo Žarėnų kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Šypsena“, vadovaujamas Vido Petrausko.
Nuostabioji Poezijos paukštė, kurią sukūrė stiklo meistras Vygantas Paulauskas, metus pasisvečiavusi Žarėnuose, šįkart „išskrido“ į Varnių miesto biblioteką: bibliotekininkė Kristina Vaitiekaitienė Poezijos festivalio tęstinumą perdavė kolegėms Vidai Krenciuvienei ir Aurikai Stupelienei.

Vakare didžioji Poezijos šventė „POEZIJOS PAVASARIS 2024“ vyko Telšių Katedros aikštėje.

Visus susirinkusius pasveikino Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, projekto „Poezijos pavasaris Telšiuose“ koordinatorė Vida Urnikienė, nuoširdžiai padėkojo atvykusiems poetams.

Už gražų poezijos renginį padėkojo Lietuvos Respublikos Seimo narys Valentinas Bukauskas.

Renginį vedę Telšių Žemaitės dramos teatro režisierius Donatas Žilinskas ir telšiškė poetė Ieva Sigita Naglienė supažindino su „Poezijos pavasario“ svečiais ir pakvietė juos paskaityti poezijos.

 

Poetas, prozininkas, dramaturgas GASPARAS ALEKSA nuo 2011 m. atsidėjęs kūrybinei veiklai, dalyvauja įvairiuose kūrybiniuose projektuose. Poezija ir proza versta į vokiečių, latvių, lenkų, anglų, gruzinų, baltarusių, ukrainiečių kalbas, skelbta almanachuose „Brüken1Tiltai“, „Lietuviešu un latviešu dzejas diena“, „After the northern sky“, „Swiadectvo“, „Diemedžio vakarai“ ir kitur.

Lietuvos rašytojų sąjungos narys nuo 2001 m.

Poetė, vertėja RAMUNĖ BRUNDZAITĖ 2013 m. laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojamą „Pirmosios knygos“ konkursą. Pasirodė jos eilėraščių rinkinys „Drugy, mano drauge“, apdovanotas Jaunojo jotvingio ir Vilniaus miesto mero premijomis.

Poezija versta į anglų, vokiečių, italų, ispanų, rusų, kinų, turkų, vengrų ir kitas kalbas.

 

Poetas, vertėjas ALMIS GRYBAUSKAS parašė esė tradicinės ir šiuolaikinės mitologizacijos temomis, straipsnių čekų spaudoje apie T. Venclovą, L. Karsaviną, A. Maceiną ir kitus. Išvertė poezijos ir prozos iš latvių, vokiečių, čekų, slovakų, lenkų, prancūzų kalbų.
Lietuvos rašytojų sąjungos narys nuo 1979 m.

 

Poetas, prozininkas, kritikas, vertėjas BENEDIKTAS JANUŠEVIČIUS redagavo žurnalą „Jaunimo gretos“, dirbo „Literatūros ir meno“ redakcijoje. Bendradarbiavo su Vilniaus mokytojų namais rengiant literatūros skaitymus, buvo vienas „Literatūrinės sostinės žiemos“ festivalio (2001–2004 m.) organizatorių, almanacho sudarytojas. Yra surengęs vizualiosios poezijos parodų. Fotografuoja, filmuoja kultūros renginius. Kūrybos publikuota almanachuose „Poezijos pavasaris“, „Poetinis Druskininkų ruduo“, įtraukta į įvairias rinktines; išversta į anglų, latvių, rusų, lenkų, baltarusių, slovėnų, portugalų kalbas.
Lietuvos rašytojų sąjungos narys nuo 1995 m.

Medikas, renginių režisierius, autorinių dainų atlikėjas VYGANTAS KAZLAUSKAS yra suorganizavęs apie 50 įvairių miesto renginių. Iš jų paminėtini: Pasaulio lietuvių olimpinių žaidynių atidarymas, Lotynų Amerikos sportinių šokių ansamblių pasaulio čempionatai, Respublikinė moksleivių dainų šventė, Vilniaus moksleivių menų festivalis „Džiaukimės drauge“. Medikas dainuoja, rengia solinius koncertus, išleido autorinių dainų albumą „Daina iš toli“.

Už iniciatyvas ir kūrybiškumą 2007 m. apdovanotas Šv. Kristoforo statulėle.

 

Poeto, literatūros kritiko ir eseisto JUSTINO KUBILIAUS knygą „dā dongou nematont, bet žemē jau žėnont“ sudaro žemaičių tarme rašyti eilėraščiai ir 23 prozos paveikslai, vadinami stacijomis.

Eilėraščiuose gimtasis Šiaurės Vakarų kraštas tarsi sunkte prisisunkęs mitinės, istorinės, rupios gyvenimo atminties, o žmogus čia – nelyginant koks žemaičių žemės demiurgas, einantis kiaurai per laikus, tarsi iš naujo kuriantis, bet iš tikrųjų skausmingai kartojantis savo genties likimą, vis prasmegdamas kuršių (galbūt savo protėvių?) amžiuose...

Tarmė poeto kūryboje (kaip ir gimtasis Kernų kaimas Mosėdžio parapijoje) – saugūs
namai, tapatybės vieta, savasties pamatas. Žmogaus gyvenimas, jo žemė, daiktai ir likimas čia kitaip ištariami; visa būtis, visa ją reginti dvasia čia tarmiška.

Poetė, prozininkė, vertėja VIOLETA ŠOBLINSKAITĖ dirbo literatūros mėnraštyje „Keturi vėjai“, savaitraštyje „Šeimininkė“, kultūros žurnale „Nemunas“. Poezija ir proza versta į rusų, vokiečių, latvių, lenkų, anglų, gruzinų, baltarusių, ukrainiečių ir prancūzų kalbas, skelbta žurnaluose „Taлин“, „Huset I Asnaes“, almanachuose „Brüken 2 Tiltai“, „Lietuviešu un latviešu dzejas diena“, „After the northern sky“, „Swiadectvo“, „Diemedžio vakarai“, dvikalbiame almanache „Coeurs ébouillantés – Nuplikytom širdim“.

Lietuvos rašytojų sąjungos narė nuo 1994 m.

Poetė, prozininkė, literatūros vertėja KRISTINA TAMULEVIČIŪTĖ Vilniaus universitete studijavo lietuvių filologiją ir slovėnų kalbą. Stažavo Liublianos (Slovėnija) ir Sarajevo (Bosnija ir Hercegovina) universitetuose. Pirmoji publikacija spaudoje – 2008 m. „Literatūroje ir mene“. Lietuvos kultūrinėje spaudoje paskelbta per šimtą autorės publikacijų. Kūryba versta į slovėnų ir lenkų kalbas. Dalyvavo tarptautiniuose slovėnų literatūros vertėjų seminaruose Liublianoje, Novo Mesto ir Maribore (Slovėnija). Nuo 2018 m. – Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narė. Verčia iš slovėnų, kroatų, bosnių, serbų, anglų ir ispanų kalbų. Slovėnijos Respublikos himno oficialaus vertimo į lietuvių kalbą autorė.
Lietuvos rašytojų sąjungos narė nuo 2024 metų.

Džiugu, kad poezijos šventėje dalyvavo Telšių Žemaitės dramos teatro režisierius BADRI TSEREDIANI. Jis pasidalino savo tautos – Sakartvelo (Gruzijos) – poezija. Tautos, kuri šiandien vėl apsisprendimo kelyje.... Tad Sakartvelo tautos poezija suskambėjo lietuviškame „Poezijos pavasaryje“. Tai buvo vieno didžiausių viduramžių Sakartvelo poetų Šotos Rustavelio epinės poemos „Riteris tigro kailyje“ eiliuotas prologas, žymaus Sakartvelo poeto romantiko Nikolajaus Baratšvili eilėraštis „Meranis“ ir vieno žymiausių dvidešimtojo amžiaus Sakartvelo poeto Galaktiono Tabidzės eilėraštis „Mtacmindos mėnesiena“.

Šventiško renginio metu skambėjo ir daug poezijos, ir muzikos. Dainomis žavėjo ne tik mūsų svečias V. Kazlauskas, bet ir talentinga dainininkė, miuziklų aktorė INDRĖ JUCYTĖ, kuri sėkmingai skinasi kelią į muzikinį pasaulį. Tai įvairių televizijos projektų („Lietuvos talentai“, „X faktorius“, „Chorų karai“, „Mes vieno kraujo“) ir miesto renginių dalyvė. 

I. Jucytė kilusi iš Salantų, šiuo metu gyvena Telšiuose, dirba kultūros centre.

Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Vida Urnikienė visiems padėkojo už bendruomeniškumą, paramą ir kartu vieningai kurtą šventę „Poezijos pavasaris 2024“. Visiems renginio dalyviams įteiktos rėmėjų – AB „Žemaitijos pienas“ – dovanėlės.

 

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

„Poezijos pavasario“ Telšiuose rengėjai: Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka ir viešoji įstaiga „Rašytojų klubas“, vadovaujama Janinos Rutkauskienės.

Rėmėjai: Telšių rajono savivaldybė, AB „Žemaitijos pienas“, Telšių kultūros centras, Telšių Žemaitės dramos teatras.

Informaciniai rėmėjai: laikraščiai „Telšių ŽINIOS“ ir „Kalvotoji Žemaitija“, Žemaitijos turizmo informacijos centras.

Iki kito „Poezijos pavasario“!

Daugiau nuotraukų:

https://www.facebook.com/media/set?vanity=kpbiblioteka&set=a.760967962908293

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=kpbiblioteka&set=a.760316192973470

Loretos Gedeikienės ir Mindaugo Virmauskio nuotraukos

 

 

 

 

 

 

 
Savanoris bibliotekoje