Į Pradžią » 2017 » Ekslibrisų paroda „M. K. Oginskiui - 250“

Ekslibrisų paroda „M. K. Oginskiui - 250“

Telšių Karolinos Praniauskaitė viešojoje bibliotekoje nuo birželio 19 d. eksponuojama  tarptautinė ekslibrisų paroda „M. K. Oginskis - 250“. 2015 m. vasario – balandžio mėn. vyko tarptautinis ekslibrisų konkursas, skirtas M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms. Pagrindinis konkurso mecenatas - Gariūnų verslo parkas, o idėjos autorius ir meno vadovas – Lietuvos grafikas Alfonsas Čepauskas. Konkursui darbus teikė įvairių sričių dailininkai iš viso pasaulio. Gauta 101 dailininko įvairių kūrinių iš 28 šalių. Vertinimo komisija, pirmininkaujant Dailės akademijos profesoriui Albertui Gurskui, įvertino atsiųstus kūrinius ir dedikavo parodai 191 ekslibrisą, sukurtą 88 dailininkų iš 24 šalių. Apdovanoti 24 dailininkai.

"Ekslibrisas – tai unikali grafikos rūšis, turinti tam tikras taisykles, būdingas formas, tačiau neapsiribojanti šablonais, turtinga turinio prasme, talpinanti daug kontekstinės informacijos. Muzika, rašytinis žodis ir dvarų kultūra dominuoja šios parodos ekslibrisų motyvuose, nes aiškiausiai atitinka Oginskio temą. Istoriniai vaizdiniai derinami su stilizuotais muzikiniais simboliais, architektūra ir jos elementai sujungiami su knygos puslapiais ir virsta vizualiai nedaloma visuma. Išraiškingos instrumentų linijos plastiškai ir grakščiai pripildo nedidelį kūrinio formatą, o įterpti dedikacijos vardai ar žodžiai pratęsia skambią kompoziciją. Grafikoje linija – itin svarbus motyvas. Prasidėjusios nuo taško, linijos jungiamos į kontūrus, šie – į siluetus, o tuomet įsijungia matymas.

Dalis parodos kūrinių minimalistiški: pasirenkamas vienas įvaizdis. Kituose – sudėtinės kompozicijos, kuriose atsiranda keli M. K. Oginskio temai atliepiantys fragmentai. M. K. Oginskio 250-osioms metinėms skirta ekslibrisų paroda išsiskleidžia turtinga autorinių grafikos darbų palete. Technikų diapazonas varijuoja nuo smulkių sausos adatos štrichų iki šiuolaikiškų, kompiuteriu nugludintų koliažų. Kiekvienas menininkas randa individualų santykį su parodos tema ir kūriniuose įvaizdina jam aktualius ir inspiruojančius M. K. Oginskio simbolius.

Šioje parodoje eksponuojami ekslibrisai pristatomi tiek technologine, tiek naratyvine gausa. Nuo tradiciškai suvokiamo, XV a. atsiradusio knygos ženklo menininkų rankose ekslibrisai išsiplečia iki vizualinio atminties kultūros ženklo."

Evelina Januškaitė-Krupavičė

Parodą galima aplankyti iki rugsėjo 10 d.

Rasa Stankienė