Ant Paunšvystės alkakalnio buvo palydėta Lygiadienio saulė

Rugsėjo 22 dienos vakarą paminėti Baltų vienybės dieną ir rudens Lygę rinkomės ant Paunšvystės alkakalnio. Prisimenant, kad 1236 metais šią dieną vyko Saulės mūšis, tradiciškai buvo uždegtas vienybės laužas. Nuo seno ugnis baltams simbolizavo vienybę, nes Saulės mūšio išvakarėse uždegdami ugnį baltai kvietė visus vieningai stoti į kovą prieš Kalavijuočių ordiną ir tą dieną žemaičių dėka jis buvo įveiktas.

Kadangi šį vakarą minima rudens Lygė nebuvo apsieita ir be baltiškų apeigų. Gamtos mylėtojo Petras Dabrišiaus būgno mušimo garsais ir viešnios iš Latvijos (Tervetės) Ilonos Lydumos dainomis buvo palydėta Lygiadienio saulė, simbolizuojanti šiltojo metų laiko pabaigą ir perėjimą į šaltąjį metų laiką.

Grožėdamiesi mistišku reginiu ir prisimindami senąsias mūsų protėvių tradicijas bei apeigas į degantį laužą po žiupsnelį metėme druskos saujelę – prašydami sveikatos, grūdų – derliaus ir gausos, o kad būtume sotūs dalinomės duona.

Dėkodami svečiams ir šildydamiesi prie laužo, malonų vakarą pabaigėme ragaudami košės.

Istorijos mokytoja ir vyr. bibliotekininkė Neringa Račkauskienė