PO ŪKANOTU NEŽINIOS DANGUM

000 SaviVytautas Mačernis. Vienas paslaptingiausių lietuvių poetų, turėjęs tiesiog pranašišką nuojautą ir skubėjęs gyventi, pažinti, mylėti…

Birželio 5 dieną sukako 100 metų, kai gimė Poetas. Seimas 2021-uosius paskelbė Vytauto Mačernio metais – taip įvertinta jo filosofinės, intelektualios poezijos svarba lietuvių kultūrai.

Telšių Žemaitės gimnazijos skverelyje, prie paminklo Vytautui Mačerniui, vyko nuoširdus prisiminimų, poezijos ir muzikos renginys „Po ūkanotu nežinios dangum“, kurį atidarė jaunimas. Spektaklio ištrauka pagal Vytauto Mačernio kūrinius pradėjo Telšių vaikų ir jaunimo aktorių studija „Savi“ (rež. Laimutė Pocevičienė). Jie tarsi atkartojo Vytauto Mačernio meilės istoriją. Dainomis apie jaunystės polėkį, gyvenimo džiaugsmą susirinkusiųjų prisiminimus gaivino Telšių Žemaitės gimnazijos gimnazistai.

Šventės organizatorius, rengėjus, dalyvius, svečius pasveikino Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas bei Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Tarvainytė.

Apie labai trumpą, bet veržlų, šviesų Vytauto Mačernio gyvenimą savo įžvalgomis ir poezijos posmais dalijosi rašytojas, literatūrologas dr. Regimantas Tamošaitis, rašytoja, muziejininkė Aldona Ruseckaitė, rašytoja Laura Sintija Černiauskaitė, poetai Vytautas Stulpinas, Gvidas Latakas ir Petras Gintalas. Renginį vedė bibliotekininkė, mokytoja Sigita Naglienė. Medžių paunksmėje jautriai nuskambėjo muzikiniai ir poetiniai bardo Romualdo Miškinio, aktorės Jūratės Vilūnaitės, fleitininko Andriaus Radziukyno intarpai.

Už bendradarbiavimą, įgyvendinant projektą „Po ūkanotu nežinios dangum“, rengiant nuoširdų poeto minėjimo vakarą, dėkojo partneriams ir rėmėjams Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos l.e.p. direktorė, projekto koordinatorė Telšiuose Vida Urnikienė. Visus pakvietė aplankyti Že­mai­tės gim­na­zi­joje esančią Vytauto Mačernio me­mo­ria­li­nę kla­sę, ku­rio­je ati­deng­ta len­ta, me­da­lis su poe­to at­vaiz­du (autorius – me­ni­nin­kas Pet­ras Gin­ta­las) ir dvi parodas, skirtas Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms. Parodas rengė gimnazistai ir viešosios bibliotekos bibliografinio aptarnavimo skyriaus vedėja Julita Švėgždavičienė. Šios parodos bus įkeltos į viešosios bibliotekos interneto tinklapį www.kpbiblioteka.lt

Iškilmingo renginio, skirto V. Mačernio 100-osioms gimimo metinėms organizatoriai:
Telšių r. sav. Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Viešoji įstaiga „Rašytojų klubas“
Partneriai ir rėmėjai: Telšių Žemaitės gimnazija, Žemaitės dramos teatras, Telšių kultūros centras
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros ministerija, Telšių rajono savivaldybė
Informaciniai partneriai: laikraščiai „Kalvotoji Žemaitija“ ir „Telšių žinios“.
Vyr. bibliotekininkė Loreta Gedeikienė
Nuotraukos Mindaugo Virmauskio