Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka

krastieciu galerija su ep

Kraštiečių galerija

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Skaitytojui

Jaunimo literatūrinių kūrinių konkursas

7kalva


 

Media

Naujienų archyvas

Darbuotojo meniu

 • Priimami siūlymai apdovanoti Atminimo ženklu „UŽ NUOPELNUS ŽEMAITIJAI“

  Apdovanojimui Atminimo ženklu „Už nuopelnus Žemaitijai“ teikiami asmenys yra įvertinami už reikšmingus, išliekamąją vertę turinčius, įsimintinus darbus  Žemaitijai, už nuopelnus ir pasiekimus įvairiose veiklose  stiprinančiose Žemaitijos tapatybę, istorinę atmintį, kalbą, Žemaitijos kaip istorinės Europos žemės gyvybingumą šiuolaikiniame pasaulyje.

  Apdovanojimas gali būti teikiamas Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių piliečiams, savo pasiekimais bei autoritetu garsinantiems istorinę Europos žemę -Žemaitiją, savo veikla ženkliai prisidedantiems prie šio krašto gerovės ir klestėjimo.

  Kandidatus siūlyti gali juridiniai ar fiziniai asmenys, kurie turi pateikti reikiamus dokumentus:
  1. Laisvos formos siūlymą (pavyzdys);
  2. Kandidato gyvenimo aprašymą (CV);
  3. Išsamų pastarųjų metų veiklos, reikšmingų, išliekamąją vertę turinčių darbų, nuopelnų aprašymą, nurodant apdovanoti siūlomos veiklos mąstą ar pobūdį, trukmę, sprendimų įtaką arba vaidmenį visuomenėje (bendruomenėje).

  Prašome siūlymus ir prie jo pridedamus dokumentus siųsti Lietuvos paštu, elektroniniu paštu ( Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. ) arba pristatyti iki 2019 m. gruodžio 1d. adresu: Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyrius (317; 308 kab.), Telšių rajono savivaldybė, Žemaitės g. 14, LT-87133 Telšiai.

  Daugiau informacijos:
  Eglė Macienė  tel. nr. +370(646)39486, el. paštas Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.
  Vida Urnikienė tel. nr. +370(672)12472, el. paštas Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.

  Atminimo ženklo „UŽ NUOPELNUS ŽEMAITIJAI“ nuostatai
  KVIETIMAS

   

 • „Senjorų dienos internete“ grįžta!

  Sėkmingai startavusi teminė akcija „Senjorų dienos internete“ sugrįžta š. m. spalio 21–25 d. Visą savaitę projektas „Prisijungusi Lietuva“ rengs internetinius seminarus, kuriuos galima žiūrėti Lietuvos viešosiose bibliotekose ir jų filialuose. 

  Akcijos „Senjorų dienos internete 2019“ tikslas –  skatinti vyresnio amžiaus žmones drąsiai jaustis skaitmeninėje erdvėje, pažinti grėsmes bei netikras žinias, saugiai ir atsakingai naudotis aktualiomis e. paslaugomis, nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius.

  Akcijos metu,  viešosiose bibliotekose ir jų filialuose, senjorai ir visi norintys, smagioje draugijoje kasdien nuo 11 val., galės žiūrėti vis kitas vaizdo transliacijas, užduoti klausimus ir pasipraktikuoti. Internetiniuose seminaruose metu, savo sričių ekspertai ir žinomi Lietuvos žmonės dalinsis žiniomis, patirtimi apie interneto ir technologijų privalumus skirtingose sferose. O senjorai iš visos Lietuvos internetu galės užduoti ir gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Po tiesioginių transliacijų dalyviai kartu su bibliotekininkais bus kviečiami atlikti praktines užduotis ir taip pagilinti žinias. Tiesiogines transliacijas ar jų įrašus taip pat galima žiūrėti ir visuose išmaniuosiuose įrenginiuose, turinčiuose interneto prieigą (visas transliacijas galite rasite svetainėje www.prisijungusi.lt ). 

  „Senjorų dienos internete 2019“  transliacijų temos:

  Spalio 21 d. – Technologijų vitaminai. Aptarsime kokia e. recepto nauda Jums? Kur ieškoti patikimos informacijos apie Lietuvoje registruotus  ir kompensuojamus vaistus. Technologijų pagalbą ir naudą sportuojant, pristatys ypatingos transliacijos viešnios.

  Spalio 22 d. – Pats sau gidas. Keliauti galima patogiai ir pigiai! Kviečiame kartu su transliacijos dalyviais planuoti keliones Lietuvoje ir ne tik. Sužinosite kaip technologijų pagalba planuojamos kelionės viešuoju transportu, nuosavu automobiliu ar lėktuvu, kaip rasti viešbučius,  lankytinus objektus ar pramogas, žemėlapyje.

  Spalio 23 d. – Bankas tavo delne. Šiandien bankas telpa telefone, o asmeninis biudžetas – mokėjimo kortelėje. Kaip įgyti pasitikėjimo naudotis šiais įrankiais? Transliacijos metu Lietuvos bankų asociacijos ir finansų ekspertai pasidalins paprastais ir praktiškais patarimais, kaip tvarkytis su savo pinigais moderniai bei saugiai.

  Spalio 24 d. – Bendravimo mados. Ar prisimenate savo pirmąjį kvietimą į pasimatymą? O ar žinote kaip tai vyksta šiandien? ???? Per transliaciją aptarsime šiuolaikinius, skaitmeninio bendravimo būdus, tendencijas. Dalinsimės patarimais kaip socialiniuose tinkluose bendrauti ne tik smagiai, bet ir saugiai, o transliacijos pabaigoje paskelbsime senjorams skirtą konkursą!

  Spalio 25 d. – Išmanusis daržas. Ruduo – tai metas, kai daržai ir sodai ruošiasi žiemos miegui, o Jūsų laukia daugybė užduočių, todėl geriausia jas sudėlioti prioritetine tvarka.  Apie sodo paruošimą žiemai, patarimais ir rekomendacijomis, su Jumis mielai dalinsis Dr. Algirdas Amšiejus. Neturite erdvės daržininkavimui? Papasakosime, kaip internetas, meilė daržui, sodui ir turima žemė sujungia bendruomenes.

  Daugiau informacijos www.prisijungusi.lt  arba artimiausioje bibliotekoje.

 • Užbaigti eskizai

  Taip pavadinta jauno menininko Andriaus Kontauto darbų paroda eksponuojama bibliotekoje (3 aukštas). ,,Pateikti darbai- kontūrai, eksperimentiniai piešiniai, kurie galbūt turėjo likti stalčiuje. Tikslas: suteikti jiems antrą šansą užpildant faktūromis, naudojant minimalias grafines technikas‘‘    ( Andrius Kontautas).

  Parodą aplankyti galima iki spalio 31 dienos.

  Nuotraukos Aurikos Stupelienės.

  Jovita Servienė

 • Tomo Raimundo Jovaišos akvarelių paroda

  Telšių Karolinos Praniauskaitės bibliotekoje veikia Tomo Raimundo Jovaišos akvarelių paroda. Tomas Raimundas Jovaiša – psichologijos mokslų daktaras, gerai žinomas ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių universitetinėje ir mokslo bendruomenėje. Dailininko darbai bus eksponuojami iki spalio 20 d.


  Tomas Raimundas Jovaiša
  vaikystėje lankė Vilniaus dailės mokyklą (dabar J. Vienožinskio vardo dailės mokykla). 1964 m. įstojo į Vilniaus dailės institutą (dabar Vilniaus dailės akademija). Lygiagrečiai mokėsi ir Vilniaus politechnikos institute, kur jau buvo baigęs pirmą kursą. Nors kartu stengėsi suderinti dailės, tapybos studijas, bet teko pasirinkti.

  Dailininko kūrybos gerbėja, Lietuvos mokslų akademijos tikroji narė prof. dr. Grasilda Blažienė sako: „Dailininkas Tomas Jovaiša kuria taip seniai, kad nepatogu ir rašyti, jo paties žodžiais tariant. Intensyviausi kūrybos metai – paskutiniai šešeri. Jie paženklinti ieškojimų ir atradimų, potėpių tikrumo, savotiško blaškymosi, ieškant to paties paveikslo keliais variantais gelminės metaforos. Tai savotiškas pašėlimas, nesivaikant sensacijų. Dalininkas atkakliai ir su giliu domesiu pabrėžia savo krašto gamtos, iškalbingų mūsų miestų statinių žavesį. Tomo Jovaišos romantiškas susidomėjimas griuvėsiais, nykstančiais iškalbingų mūsų miestų statinių žavesį. Tomo Jovaišos romantiškas susidomėjimas griuvėsiais, nykstančiais iškalbingų mūsų miestų statinių žavesį. Tomo Jovaišos romantiškas susidomėjimas griuvėsiais, nykstančiais ar net naikinamasi statiniais, ypač dvarais, skatinte skatina susimąstyti apie negebėjimą įžiūrėti lūženose tai kas prasminga ir ką galima paversti prestižu. Kūrėjas, būdamas tikras miestietis, iškalbingai svajoja apie dar dykuma netapusią Lietuvos gamtą ir gyvena su ja tūkstančius gyvenimų.

  Tomas Jovaiša yra neišgydomai atsidavęs didžiajai akvarelės aistrai, kuri liudiją tikėjimą šviesa, taip subtiliai atsispindinčia jo paveiksluose.‘‘

  Nuotraukos Aurikos Stupelienės.

  Jovita Servienė

 • Ant Paunšvystės alkakalnio buvo palydėta Lygiadienio saulė

  Rugsėjo 22 dienos vakarą paminėti Baltų vienybės dieną ir rudens Lygę rinkomės ant Paunšvystės alkakalnio. Prisimenant, kad 1236 metais šią dieną vyko Saulės mūšis, tradiciškai buvo uždegtas vienybės laužas. Nuo seno ugnis baltams simbolizavo vienybę, nes Saulės mūšio išvakarėse uždegdami ugnį baltai kvietė visus vieningai stoti į kovą prieš Kalavijuočių ordiną ir tą dieną žemaičių dėka jis buvo įveiktas.

  Kadangi šį vakarą minima rudens Lygė nebuvo apsieita ir be baltiškų apeigų. Gamtos mylėtojo Petras Dabrišiaus būgno mušimo garsais ir viešnios iš Latvijos (Tervetės) Ilonos Lydumos dainomis buvo palydėta Lygiadienio saulė, simbolizuojanti šiltojo metų laiko pabaigą ir perėjimą į šaltąjį metų laiką.

  Grožėdamiesi mistišku reginiu ir prisimindami senąsias mūsų protėvių tradicijas bei apeigas į degantį laužą po žiupsnelį metėme druskos saujelę – prašydami sveikatos, grūdų – derliaus ir gausos, o kad būtume sotūs dalinomės duona.

  Dėkodami svečiams ir šildydamiesi prie laužo, malonų vakarą pabaigėme ragaudami košės.

  Istorijos mokytoja ir vyr. bibliotekininkė Neringa Račkauskienė

 • Kviečiame registruotis į „Didžiojo knygų pristatymo konkurso“ atrankinį turą!

  Jau tradiciniu tapęs „Didysis knygų pristatymo konkursas" vėl grįžta!

  Konkursu kaip ir kasmet siekiama populiarinti kokybišką bei vertingą lietuvių ir užsienio šalių įvairių žanrų literatūrą vaikams, skatinti moksleivių kūrybiškumą, ugdyti gebėjimą kritiškai vertinti, atsirinkti knygas; didinti susidomėjimą knygomis ir skaitymu.
  Konkurso apimtys kasmet plečiasi, daugėja jaunimo, norinčio kūrybingai pristatyti mėgstamas knygas savo bendraamžiams ir draugams. Šiemet konkurse dalyvauja dar daugiau bibliotekų iš Akmenės, Joniškio, Kelmės, Mažeikių, Pakruojo, Plungės, Telšių, Šiaulių rajonų, Panevėžio apskrities ir Šiaulių miesto, kuriose vyks atrankiniai konkurso turai.
  Nori dalyvauti konkurse? Tai labai paprasta – registruokis į konkursą vienas ar kartu su draugų, bendraklasių grupe (ne daugiau nei 5 asmenys), parenk 5 minučių trukmės patikusios knygos pristatymą ir laimėk vertingų prizų!

  Iki spalio 21 d. kviečiame moksleivius registruotis į konkurso atrankinį turą Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje el. pašto adresu  Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. arba telefonu (8 444) 53970. Atrankinis turas vyks  spalio 24d. 12 val.-I-IV kl., 14 val. V-XII kl. mokiniams.

  Originaliausius pristatymus atrinks kompetentinga vertinimo komisija pagal šiuos kriterijus:

  • knygos vertės, autoriaus ir iliustracijų atskleidimas;

  • pristatymo kūrybiškumas, originalumas, išradingumas;

  • gebėjimas atsirinkti vertingą literatūros kūrinį;

  • komunikacija su auditorija;

  • retoriniai ir vaidybiniai gebėjimai;

  • asmeninės patirties, apsiskaitymo demonstravimas.

  Atsižvelgus į konkurso dalyvių pasirodymus, gali būti skiriami įvairūs papildomi apdovanojimai, pavyzdžiui, už originalumą, už novatoriškumą, už meniškiausiai pristatytą knygą ir t. t.

  Atrankinių turų nugalėtojai (po tris iš kiekvienos bibliotekos: 1 dalyvis (ar dalyvių grupė) iš I–IV klasių, 1 – iš V–VIII klasių ir 1 – iš IX–XII klasių) deleguojami į baigiamąjį turą, kuris vyks Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje lapkričio 14 d.

  Daugiau informacijos tel. (8 41) 52 50 02. 

  image001  image002

 • Prašymai skirti dalį pajamų mokesčio paramai – tik e. būdu

  Nuo 2020 m. sausio 1 d. prašymo pervesti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį paramos gavėjams ir (arba) politinėms partijoms FR0512 forma (toliau - prašymas) turės būti teikiama tik elektroniniu būdu per VMI elektroninio deklaravimo sistemą (EDS).


  VMI informacija čia.

 • Skleidęs šviesą ir gerumą

  Šiais metais  minimos kunigo, rašytojo, visuomenės veikėjo Juozo Tumo-Vaižganto 150-osios gimimo metinės, tad ir  2019-ieji  paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais. Ta proga Varnių miesto bibliotekos literatų būrelio ,,Lyra‘‘ nariai, paraginti bibliotekos darbuotojų,  susirinko į biblioteką ir paminėjo šią sukaktį. Renginį pradėjo būrelio pirmininkė Gendvika Čiužienė, kuri  paskaitė Kazio Inčiūros eilėraštį apie Juozą Tumą-Vaižgantą ,,Vaikščiojanti šviesa‘‘. Išsamiai apie kunigą, rašytoją,  pasirinkusį slapyvardžiu senovės lietuvių linų dievą Vaižgantą, papasakojo Vlada Vengrienė. Ji priminė, kad  Juozas Tumas-Vaižgantas buvo vadinamas ,,vaikščiojanti šviesa‘‘, ,, deimančiukų ieškotoju‘‘ ir, kad beieškodamas tų deimančiukų lankėsi Varniuose ir rinko medžiagą apie Vincentą Juzumą bei Lindę Dobilą. Pažiūrėję filmuką apie Mykoliuko ir Severiutės meilę, Juozas Šileika ir Mamerta Tekorienė paskaitė Aldonos Puišytės ,,Iš elegijų Vaižgantui‘‘. Pabaigoje Vlada Vengrienė paskaitė Antano Miškinio eilėraštį ,,Tumas ir kanarėlės‘‘. Taip paminėjome vieno ryškiausių XX a. pirmos pusės asmenybių energija, optimizmu ir tolerancija pelniusių  neprilygsta­mą populiarumą tiek tarp šviesuomenės, tiek tarp paprastų žmonių Juozo Tumo-Vaižganto  150-ąsias metines.

  Varnių miesto bibliotekininkė Zita Mickuvienė

 • Paroda 75-osioms Vytauto Mačernio mirties metinėms

  Bibliotekos III a.

  Viešojoje bibliotekoje atidaryta poetui Vytautui Mačerniui skirta paroda. Vytautas Mačernis – jauniausias literatūros klasikas, poetas. V. Mačernio kūryba – didelių vertybių, gyvenimo prasmės ieškančios, besikankinančios, abejojančios ir vėl nušvintančios sielos istorija. Jo poezija priklauso humanistinei filosofinei lietuvių literatūros tradicijai. Vytautui Mačerniui būdinga egzistencialistinė pasaulėjauta. Savo prozos kūriniuose V. Mačernis daugiau gilinasi ne į realistinę aplinką, realistines detales, o į filosofinę žmogaus egzistencijos prasmę. Vytautas Mačernis – iš Šarnelės kilęs egzistencialinės pasaulėjautos poetas. Parodoje eksponuojamos nuotraukų kopijos iš Telšių gimnazijos, studentiško gyvenimo laikotarpių bei portretinės poeto V. Mačernio. Taip pat dokumentų kopijos, jaunystės, šeimos nuotraukos iš poeto V. Mačernio muziejaus Žemaičių Kalvarijoje. Poetas žuvo 1944 m. spalio 7 dieną.       

   Audronė Kazlauskaitė

   

 • Būdami Telšių geležinkelio stotyje drąsiai galite pasiimti knygą iš bibliotekėlės

  Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka partnerystėje su Radviliškio rajono savivaldybės viešąja biblioteka įgyvendina projektą „Keliauju su knyga“, kurio tikslas sukurti nemokamą knygų mainų tinklą Šiaurės Lietuvoje ir kartu formuoti dalinimosi įgūdžius, kūrybiškumą, skaitymo skatinimą
  Organizacijos „Dalinkis knyga“ tikslas – skatinti žmonių raštingumą ir paversti skaitymą kasdieniu malonumu. Įvairiuose miestuose kuriamos mažos, medinės bibliotekėlės, kurios yra atviros visiems norintiems pasiimti ar pasidalinti knyga.

  Skaityti daugiau...