„POEZIJOS PAVASARIS“ TELŠIUOSE. Baigiamasis renginys

Gegužės 28-osios vakare didžiąją Poezijos šventę pradėjo Telšių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiučiuruks“, vadovaujamas Ritos Macijauskienės. Renginį vedusi Telšių Žemaitės dramos teatro aktorė Margarita Bladženauskaitė supažindino su „Poezijos pavasario“ svečiais ir pakvietė juos paskaityti poezijos.
Poeto, prozininko, dramaturgo MINDAUGO VALIUKO pirmosios eilėraščių publikacijos pasirodė 1991 m. jaunimo žurnale „Moksleivis“. Vėliau jis laimėjo Respublikinį jaunųjų filologų konkursą, 1996 m. tapo P. Lemberto konkurso laureatu. 1999 m. pirmasis poezijos rinkinys „Mėnulio keramika“ apdovanotas Z. Gaidamavičiaus-Gėlės premija kaip geriausias metų debiutas. Vėliau išleido eilėraščių rinkinius „Vogta vinis“, „Dambrelis“, pjesių rinkinį „Kreatyvo mirtis“.
Poeto, vertėjo SIMONO BERNOTO poezijos darbai išleisti įvairiuose literatūros žurnaluose bei poezijos rinkiniuose. Pirmoji Simono knyga „Reivas“, išleista 2019 metais, Lietuvos kultūros tarybos apdovanota „Geriausio debiuto“ prizu. Jo poemos buvo išverstos į anglų, lenkų, vokiečių ir rusų kalbas.
Poeto TOMO PETRULIO pirmasis jo poezijos rinkinys „Triukšmo gyvatė“ pasirodė 2017 metais. Knyga buvo įvertinta – pateko į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto sudarytą kūrybiškiausių 2017 m. knygų dvyliktuką, taip pat buvo įtraukta į 2018 m. „Metų knygos rinkimų“ penketuką poezijos kategorijoje. Antrąjį autoriaus poezijos rinkinį „Sterili“ papildo keliolika poeto atrinktų eilėraščių iš pirmosios jo tik elektroniniu formatu išleistos knygos „Triukšmo gyvatė“.
Daug kam labai gerai žinomas JUOZAS ŠALKAUSKAS – Lietuvos žurnalistas, redaktorius, fotografas, radijo diktorius, spaudos apžvalgininkas, skaitovas, renginių vedėjas. Nuo 2001 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos narys. 2005 m. suteiktas meno kūrėjo statusas. Įvertinimai: 2001 m. LTOK Olimpinė žvaigždė, 2004 m. LDK Gedimino ordino Riterio kryžius, 2006 m. Sporto garbės kryžius, 2006 m. Joniškio garbės pilietis, 2007 m. LRT Kalbos grynuolis, 2010 m. skirta Antano Macijausko premija, 2014 m. skirta Petro Babicko premija.
Vakaro staigmena – svečias iš Moldovos DUMITRU CRUDU – poetas, prozininkas, dramaturgas, publicistas. Studijavo žurnalistiką Kišiniove, filologiją Tbilisyje ir Transilvanijos universitete Brašove (Rumunija). Dirbo „Laisvosios Europos“ radijuje Kišiniove, įvairiose redakcijose. Debiutavo išsyk dviem poezijos rinkiniais „Apsišaukėlis Dimitrijus“ (1994) ir „Uždaryta, prašome netrukdyti“ (1994). Kitas eilėraščių rinkinys „Šešios dainos tiems, kas nori išsinuomoti butą“ (1996) apdovanotas Rumunijos profesionalių rašytojų asociacijos premija. Išleido dar ketvertą poezijos rinkinių. Romanų „Skerdykla Gruzijoje“ (2008), „Amerikietis Kišiniove“ (2013), apysakų rinkinio „Kišinioviečiai“ (2011), „Perduokite linkėjimus Trockiui“ (2016) autorius, parašė per 20 pjesių, pagal jo scenarijus ir pjeses pastatyti filmai ir spektakliai Moldovoje, Rumunijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Bulgarijoje, Kamerūne ir Haityje. Vienas iš literatūros laikraščio „Stare de urgență“ įkūrėjų ir redaktorių, Vlado Ioviță literatūrinio susivienijimo įkūrėjas ir moderatorius.
Visi poetai skaitė ir savo, ir kitų poetų kūrybos, skambėjo bardo Mindaugo Valiuko dainos.
Pakylėtą poezijos ir muzikos renginį jautriai užbaigė Ryškėnų kultūros centro merginų tercetas: Kamilė Vaitkutė, Brigita Sankauskaitė, Kornelija Kazlauskaitė, vadovaujamos Nijolės Činskienės.
Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos vadovė Vida Urnikienė nuoširdžiai padėkojo visiems svečiams, organizatoriams, rėmėjams, bibliotekos kolektyvui. Įteiktos rėmėjų – AB „Žemaitijos pienas“ ir gėlių salono „Nasturtė“ – dovanėlės ir gėlės.
„Poezijos pavasario“ Telšiuose rengėjai – Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Viešoji įstaiga „Rašytojų klubas“ (vadovė Janina Rutkauskienė). Pagrindinis festivalio rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba, rėmėjai: Telšių rajono savivaldybė, Viešoji įstaiga Rašytojų klubas, Telšių kultūros centras, Žemaitės dramos teatras. Informaciniai rėmėjai – laikraščiai „Telšių žinios“, „Kalvotoji Žemaitija“.
Iki kito „Poezijos pavasario“!
Mindaugo Virmauskio nuotraukos

Daugiau nuotraukų: