BIBLIOTEKOS SVEČIAS – SKAITOVAS, DIKTORIUS, KOLEKCININKAS JUOZAS ŠALKAUSKAS

Balandžio 26 d. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos darbuotojai ir visi telšiškiai turėjo progą susitikti su ilgamečiu radijo diktoriumi, spaudos apžvalgininku, skaitovu, įvairių renginių vedėju Juozu Šalkausku.

Turiningą renginį sudarė dvi dalys. Skambėjo iškilių Lietuvos poetų posmai – J. Šalkauskas kvietė pabusti mūsų širdis, kėlė jas į sąmoningo, tiesą mylinčio, drąsaus žmogaus gyvenimo lygį. Visi buvo sužavėti skaitovo gebėjimais atmintinai deklamuoti daug poezijos posmų.

Antrojoje renginio dalyje svečią plačiau pažinome kaip kaklaraiščių kolekcionierių. Pristatydamas parodos eksponatus, užsiminė, kad labiausiai jį domina proginiai, žinybiniai, netradiciniai kaklaraiščiai, kurių per 50 metų sukaupė daugiau kaip 2000.  Kolekcionieriaus iniciatyva sukurtas ne vienas specialus kaklaraištis: Lietuvos vardo 1000-mečiui, VSAT 100-mečiui, kelių policijos 85-mečiui.

Nuo 2013 m. ši paroda aplankė daug Lietuvos miestų ir miestelių. Kaklaraiščiai pabuvojo Baltarusijoje, Latvijoje ir Lenkijoje. Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje – jau 35-oji paroda. Bibliotekoje eksponuojama 100 kaklaraiščių iš Juozo Šalkausko kolekcijos – jie sugrupuoti:  Seimo, pasaulio valstybių, Lietuvos miestų, iškilių asmenybių, kelionių, religijos, sporto ir kitomis temomis.

J. Šalkausko kaklaraiščių kolekcija yra tapusi rekordininke! Lietuvos rekordus registruojanti agentūra „Factum“ 2015 m. užfiksavo rekordą: „Sunkiausias kaklaraištis“ – 1,36 kilogramo masės 56 centimetrų ilgio, nukaldintas joniškiečio kalvio Jono Gvozdo ir Joniškio rajono Kirnaičių kaimo bendruomenės padovanotas J. Šalkauskui. 2016 m. agentūra įregistravo antrąjį rekordą – „Gausiausia proginių kaklaraiščių kolekcija“.

Renginio dalyviams autorius demonstravo retesnius eksponatus iš savo kolekcijos: Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus, JAV Prezidento Donaldo Trumpo, Pietų Afrikos Respublikos Prezidento Nelsono Mandelos, Arvydo Sabonio ir kitų žymių žmonių kaklaraiščius. Be to, iš įvairių medžiagų pagamintus: medinius, gintarinius, stiklinius, sidabrinius, metalinius...

J. Šalkauskas daug metų veda tarptautinius pramoginių šokių konkursus, o šį kartą Telšių šokių, mados ir grožio studijos „Lokė“ šokėjas Elijus Pranckevičius pateikė staigmeną svečiui, padovanojęs porą šokių.

Žymaus žmogaus veiklą renginio dalyviams išsamiai pristatė bibliotekos Suaugusiųjų skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Jolita Maščinskienė. Svečiui dėkojo direktorė Jolanta Kaubrienė, padovanojusi rankų darbo austą juostą-kaklaraištį (kolekcijai papildyti), direktorės pavaduotoja Vida Urnikienė dėkojo už svečio meilę poezijai, o Kaunatavos filialo bibliotekininkė Vilija Jocienė įteikė savo nulipdytą švilpynę ir pakvietė J. Šalkauską (ir jo parodą) į Kaunatavoje gegužės 20 dieną vyksiantį renginį „Poezija sodų žydėjime“.

Žemaitijos turizmo informacijos centro gidė Laura Jonikė mielai supažindino svečią su mūsų Telšiais.

Paroda Telšių viešojoje bibliotekoje veiks iki gegužės 18 dienos.

Nuotraukos Loretos Gedeikienės

Daugiau nuotraukų: